مرکز تخصصی مشاوره و لورتا نوروفیدبک اندیشه سلامت

مشاوره قبل از ازدواج در شیراز

اهمیت و مزایای مشاوره قبل از ازدواج

 

ازدواج، یکی از مراحل مهم و کلیدی در زندگی انسان میباشد که در بعضی مواقع افراد با تصمیم گیری احساسی و بدون مشورت گرفتن از یک فرد آگاه در آن شکست های جبران ناپذیری میخورند ، انتخاب شریک عاطفی مناسب بسیار کار دشوار اما لذت بخشیست چرا که اگر بتوانید با انتخاب درست فردی مناسب را برای زندگی مشترک خود گزینش کنید قطعا هم از لحاظ روحی و هم از مالی پیشرفت های قابل توجهی خواهید داشت و بالعکس اگر نتوانید در انتخاب خود درست عمل کنید قطعا ضرر های روحی و مالی جبران ناپذیری را متحمل میشوید.

برای شناخت فرد مقابل، راه و روشهای متفاوتی موجود است. یکی از این روشها انجام تستهای روانشناسی، مانند تست پیش از ازدواج نئو میباشد که به یک زوج کمک میکند یکدیگر را بیشتر و بهتر شناخته و با روحیات هم آشنا شوند. اما بهترین و جامعترین راه، که تمام روشهای کوچک و بزرگ شناخت زوجتان را در بر میگیرد و بدون سردرگمی شما را برای یک انتخاب درست یاری میکند، بدون شک، مشاوره قبل از ازدواج است پس اگر قصد ازدواج یاگرفتن مشاوره قبل از ازدواج را دارید حتما تا پایان این مقاله با ما همراه باشید چرا که جواب تمام پایخ های شما در رابطه با فرایند و چگونگی مشاوره قبل از ازدواج داده شده است.

چرا گرفتن مشاوره قبل از ازدواج امری ضروریست؟

مشاوره قبل از ازدواج، شکلی از مشاوره است که به شما و همسر آیندهتان کمک میکند برای یک ازدواج موفقیت آمیز آماده شوید. مشاوره قبل از ازدواج، حتی برای زوجهایی که گمان میکنند یکدیگر را به طور کامل میشناسند نیز پیشنهاد میشود. زیرا هدف این نوع از مشاوره، این است که به شما و همسرتان کمک کند تا در حضور یک متخصص مجرب در مورد ریزترین برنامه های زندگی مانند مسائل مالی ، کودکان و… با یکدیگر به صحبت بنشینید. همانطور که مشاوره خانواده سعی در حل مشکلات پیش آمده در خانواده را دارد، مشاوره قبل از ازدواج نقاط و مشکلاتی که در آینده ممکن است به درگیری منجر شود را شناسایی و بررسی کرده، و به شما ابزار و روش هایی مناسب برای جلوگیری از آنها را آموزش خواهد داد. هدف از مشاوره پیش از ازدواج، ایجاد پایه ای قوی و مستحکم برای شروع زندگی مشترک میباشد.

فواید و مزایای مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج به گونه ای طراحی شده است که به شما و شریک آیندهاتان، ابزارهایی برای پیشبرد زندگی زناشویی ببخشد و راه حل هایی برای کنار آمدن با اختلافات آینده را آموزش دهد. همچنین مشاوره قبل از ازدواج به زوجها کمک میکند تا علیرغم هیجانات، ترسها و سردرگمیها، آنچه واقعا پیش رویشان وجود دارد را ببیند و چشم به روی واقعیت نبندند تا بتوانند تصمیمی درست برای زندگی مشترکشان بگیرند. در ادامه به معرفی چند مورد از مزایای مشاوره قبل از ازدواج میپردازیم:

 • آموزش راه و روشهای ارتباط سازنده
 • آموزش تصمیمگیری سالم و صحیح و به دور از هیجانات
 • تمرکز بر روی نقاط و ابعاد مثبت
 • یادگیری مهارت های حل مشکلات روزمره
 • آمورش آینده نگری صحیح به زوجین
 • از بین بردن رفتارهای ناکارآمد و مشکلزا
 • کاهش ترسهای مربوط به ازدواج
 • مشخص شدن تکلیف خود و اطرافیان
 • برنامه ریزی درست و اصولی برای آینده

مشاوره پیش از ازدواج در شیراز

مشاوره ازدواج دقیقا چکار میکند؟

ایجاد فرصتی مناسب برای هر یک زوجین برای بیان نظر خود و شنیده شدن، یکی از اهداف مهم مشاوره قبل از ازدواج است. در واقع مشاور ازدواج سعی دارد تا ارتباط صادقانه بین دو طرف را تشویق کرده و به آنها کمک کند تا با یکدیگر به صحبت های مهم و حیاتی بنشینند. مشاوره ازدواج، مسائل دشوار و اختلافات احتمالی را برای دو نفر ترسیم میکند و راه حل ارائه میدهد. همچنین میتواند ایده ها، نظرات و درخواست های شما را “ترجمه” کند و مطمئن شود این موارد به وضوح توسط شریک زندگیتان شنیده و درک میشوند. مشاور قبل از ازدواج نحوه ی تعامل شما به عنوان یک زوج را مورد بررسی قرارداده و به شما از رفتارتان با یکدیگر بازخورد میدهد. بدین ترتیب، دو نفر میتوانند با آگاهی کامل از خود و شریکشان، زندگی مشترک خود را به نحوی احسنت آغاز کنند.

هدف از مشاوره قبل از ازدواج چیست؟

در یک ازدواج موفق، دونفر نسبت به یکدیگر سازگارترند، نسبت به عیوب هم، تحمل بیشتری دارند و در برقراری ارتباط، از جمله حل مشکلات و رسیدگی به اختلافات، عملکرد بهتری دارند. بنابراین هدف از مشاوره قبل از ازدواج این است که به زوجین فضایی برای صحبت آگاهانه به دور از هیجانات و استرسهای نزدیک به ازدواج بدهد. در مشاوره قبل از ازدواج، به دو نفر آموزش داده میشود تا اهداف خود را توسعه دهند و از ازدواج و شریک زندگیشان انتظارات واقع بینانه ای داشته باشند.

4 دلیل برای مراجعه به مشاوره قبل از ازدواج

بسیاری از افراد، با چشمان بسته وارد زندگی مشترک شده و گمان میکنند ازدواج، به مشکلاتشان پایان داده و کشمکش های خانوادگی و درونیشان را التیام میبخشد. در حالی که اینطور نیست. مشاوره قبل از ازدواج از ناامیدی و عصبانیت برآورده نشدن انتظارات نابه جا در سالها پس از شروع زندگی مشترک، جلوگیری میکند.

در اینجا به 4 دلیل برای مراجعه به مشاوره پیش از ازدواج میپردازیم:

 • یادآوری اهمیت ازدواج

تصمیم برای انتخاب همسر آینده و ازدواج، امری یکشبه نیست و نیاز به تحقیق و مطالعه بسیاری دارد. مشاوره قبل از ازدواج به شما، اهمیت ازدواج را یادآوری میکند. همچنین مشاور به شما آموزش میدهد که ازدواج به تنهایی هدف نیست، بلکه هدف مهم و والاتر، ایجاد یک ازدواج سالم و خانوادهای شاد و پیشرفت زوجین در کنار یکدیگر میباشد.

 • شناخت انتظارات و برنامه های آینده یکدیگر

یکی از مسائلی که معمولا افراد چندان مهم به حساب نمی آورند، انتظارات آنها از شریک زندگی و ازدواجشان میباشد. در ابتدای شروع زندگی مشترک، ممکن است افراد از روی هیجانات و احساسات نشان دهند که حاضرند با تمام انتظارات و توقعات هم کنار بیایند. اما با گذشت زمان و ابراز درخواست ها، تازه به ناتوانی و یا قول و قرارهای بیجای خود پی ببرند. مشاوره قبل از ازدواج به شفافسازی این موارد کمک کرده و انتخابی آگاهانه را به زوجین میبخشد.

 • شناخت صحیح روحیات و ویژگیهای شخصیتی یکدیگر

ممکن است شما یا همسر آیندهاتان با برقراری ارتباط مشکل داشته و کنارهگیری و قهر کردن راه بروز ناراحتیتان باشد، و یا با بروز یا کنترل عصبانیت خود مشکل داشته باشید. در این صورت مشاوره قبل از ازدواج، راهحل شناخت خود و طرف مقابلتان میباشد.

 • ابراز ناگفته ها

اگر شما با خانوادهی همسرتان درگیریهای حلنشده و یا نارضایتیهایی دارید، بهتر است پیش از شروع زندگی به بحث و حل این مسائل بپردازید که مشاوره قبل از ازدواج راه و روش صحیح این موضوع را به شما آموزش میدهد.

مشاوره قبل از ازدواج چیست ؟

مسایل مورد بحث و بررسی در مشاوره قبل از ازدواج:

 

 • اختلافات شخصیتی

یکی از مسائل مهم که زوجین را پس از ازدواج با مشکل روبهرو میکند، عدم شناخت روحیات و ویژگی های شخصیتی طرف مقابلشان است. این نکته بسیار حائز اهمیت میباشد زیرا هر چقدر هم که فردی صادق باشد، باز هم ممکن است در بروز و بیان عیب ها و مشکلات شخصیتی خود سکوت کند. مشاوره پیش از ازدواج با بررسی آگاهانه و ناخودآگاه تعامل زوجین با یکدیگر و رفتارهای ناگهانی آنها و همچنین تست های روانسنجی همانند تست نقشه مغزی qeeg و تست پیش از ازدواج نئو و…  به مطالعه ویژگی های خاص شخصیتی افراد پرداخته و آنها را با طرف مقابل در میان میگذارند تا تصمیمی آگاهانه و از روی عقل و منطق اتخاذ شود. همچنین شناخت توانایی بروز احساسات و درک طرف مقابل نیز یکی از ارکان مهم تشکیل یک زندگی موفق است. چرا که اگر افراد از نحوه ی ابراز احساسات و زبان عشق همسرشان آگاهی لازم را نداشته باشند، در همدلی و اعتماد رابطه شان با مشکلات متعددی مواجه مشیشوند.

 • نقش هر فرد در زندگی مشترک

برنامه های شخصی هر فرد برای آینده کاری و تحصیلی خود، بسیار در زندگی مشترک و زناشویی تاثیرگذار است. مهم است که زوجین بدانند همسرشان حتی پس از ازدواج نیز، برنامه های رشد و توسعه فردی مخصوص به خود را خواهد داشت و به حریم خصوصی و تصمیمات شخصی یکدیگر احترام بگذارند. جلسات مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک میکند صادقانه با همسر آیندهتان از اهداف شغلی و خصوصی خود سخن گفته و رضایت یکدیگر را بسنجید. ازآنجایی که بعضی از برنامه های افراد برای زندگی کاری و تحصیلی خود ممکن است با زندگی مشترک تداخلاتی داشته باشد، مهم است که زوجین با مراجعه به مشاوره قبل از ازدواج، بهترین راه حل برای پیش بردن زندگی در کنار یکدیگر و نقش هر فرد در زندگی مشترک را مشخص کنند.

 • اختلافات طبقاتی و روابط خانوادگی

اختلاف طبقاتی ممکن است در ابتدا برای یک زوج عاشق مسئله ی مهمی به نظر نیاید اما تاثیر این موضوع در درازمدت و در طول زندگی مشترک انکار نشدنیست، همچنین روابط افراد با خانواده همدیگر و حل نارضایتی ها و مشکلات احتمالی در این مورد نیز بسیار حائز اهمیت میباشد. مشاوره قبل از ازدواج به زوجین می آموزد ازدواج تنها مسئله ای بین دو نفر نیست و دو خانواده را با یکدیگر پیوند میدهد. در نتیجه تلاش برای شناخت خانواده ها و روابط افراد با هم، میتواند نکات کلیدی برای جلوگیری از اختلافات و درگیری های آینده باشد. همچنین دو نفر باید با شفافیت با یکدیگر از برنامه های آینده، توقعات و میزان رضایت هریک از شغل و درآمد طرف مقابل یه صورت کاملا شفاف سخن بگویند.

 • اختلافات اعتقادی

احترام به عقاید شاید در سخن آسان به نظر برسد اما در عمل، پروسه ای طولانی و نیازمند از خود گذشتگی و عشق است. اگر شما و همسر آیندهاتان در مسائل مختلف مذهبی، اجتماعی و فرهنگی با یکدیگر اختلافاتی دارید، بهتر است راه و روش چگونگی احترام به ارزشها و تعاریف یکدیگر را بیاموزید. در جلسات مشاوره قبل از ازدواج، این مسائل به روشنی و وضوح بیان میشود و موضع زوجین نسبت به اعتقادات طرف مقابل مشخص میشود. درنتیجه میتوان با آگاهی به این موارد و درک متقابل، زندگی مشترک را آغاز نمود.

 • بچه دار شدن یا نشدن؟

شفافسازی برنامه های آینده طرفین برای بچهدار شدن، یکی از مهمترین مسائل و برنامه های زندگی مشترک است. شاید در ابتدای ازدواج، افراد گمان کنند هنوز برای تصمیمگیری زود است و در طی سالها میتوانند با همفکری یکدیگر به نتیجه برسند اما کسب این آگاهی پیش از ازدواج، از بروز اختلافات احتمالی جلوگیری خواهد نمود. مشاور قبل از ازدواج، از شما میخواهد برنامه هایتان برای فرزندآوری را با همسر آیندهاتان در میان گذاشته و با هم به نتیجهای واحد برای ایجاد محیطی سالم و شاداب برای کودکانتان دست یابید.

مشاوره ازدواج در شیراز

مشاوره قبل از ازدواج در شیراز

در نهایت و با توجه به تفاسیر گفته شده به این نتیجه میرسیم که تصمیم گیری درست در ازدواج امری بسیار مهم و آینده ساز است پس اگر احساس میکنید تصمیمی جدی در خصوص آغاز یک زندگی مشترک دارید بهتر است قبل از اقدام به هرکاری زیر نظر یک متخصص در حوزه ازدواج و مشاوره ازدواج به بررسی و حل مشکلات احتمالی خود در آینده بپردازید از این رو مرکز مشاوره و نوروفیدبک اندیشه سلامت به عنوان اولین مرکز مشاوره و نوروفیدبک در شیراز با همکاری مشاورین نام آشنا ،متخصص و مجرب در حوزه ی مشاوره خانواده و ازدواج میتواند در این راه پر فراز و نشیب شما را به بهترین شکل یاری کند تا بتوانید تصمیمی مناسب و عاقلانه برای آینده خود بگیرید.

5/5 - (4 امتیاز)
به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *