مرکز تخصصی مشاوره و لورتا نوروفیدبک اندیشه سلامت

نوروفیدبک

نوروفیدبک چیست و چه کاربردی دارد؟

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک در واقع نوعی بازخورد عصبی است که به مغز ما آموزش میدهد که رفتار و عملکرد صحیح را انجام دهد در واقع مغز شما در جلسات نوروفیدبک با توجه به بازخورد هایی که از خود دریافت میکند آموزش میبیند که چگونه به اتفاقات واکنش جدیدی نشان دهد و در واقع شما در جلسات نوروفیدبک مشغول به تنظیم امواج مغزی خود هستید و بر خلاف دارو درمانی این روش درمانی میتواند تاثیر همیشگی و بدون عارضه جانبی روی مغز شما بگذارد.

نوروفیدبک چه کاربردهایی دارد؟

از آنجایی که محققان و دانشمندان سازمان هوا فضای آمریکا (NASA)  به این موضوع پی برده اند که کارکرد مناسب یا نامناسب مغز ما ناشی از امواج مغزی ماست و همچنین آنها میدانستند که مغز ما توانایی اصلاح امواج مغزی خود را دارد دست به اختراع دستگاهی به نام نوروفیدبک زدند که مغز ما بتواند بازخورد های خود را دریافت نماید و به بهترین شکل اقدام به اصلاح خود کند نوروفیدبک علاوه بر درمان بسیاری از اختلالات روانشناختی مبتواند عملکرد مغز افراد سالم را هم تا حد قابل توجهی افزایش دهد به همین دلیل NASA از این فناوری پیشرفته برای بالا بردن عملکرد فضانوردان خود استفاده میکند نوروفیدبک یا بازخورد عصبی کاربردی های زیاد و جالبی دارد در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با عملکرد نوروفیدبک آشنا شوید.

 

نوروفیدبک در حل چه اختلالاتی به ما کمک میکند؟

 • افزایش قدرت در تصمیم گیری
 • بیش فعالی و نقص توجه و تمرکز ( طبق تحقیقات متعدد FDA تا 80% بهبودی )
 • انواع اختلالات اضطرابی
 • سر درد های میگرنی ( تا 70% بهبودی طبق تحقیقات انجام شده )
 • افسردگی
 • اختلال دو قطبی
 • جلوگیری از سو مصرف مواد مخدر
 • ناتوانی یادگیری
 • وسواس های فکری و عملی
 • کنترل احساسات و استرس ها
 • اختلالات خواب (بی خوابی، پر خوابی، راه رفتن در خواب و سندرم پای بی قرار)
 • اختلال اوتیسم یا شخصیت مرزی
 • مشکلات معده و دستگاه گوارش سندرم روده تحریک پذیر
 • اختلال PTSD یا استرس پس از سانحه
 • و…..

نوروفیدبک چیست ؟

سوالات پر تکرار شما در مورد نوروفیدبک:

 

این روش درمانی برای چه افرادی مناسب است؟

نوروفیدبک تنها برای رفع اختلالات نیست و میتواند مغز افراد سالم را هم بهینه تر سازد همانند دانشجویی که قصد دارد نمرات بالاتری بگیرد یا ورزشکاری که قصد دارد با تمرکز بالا تر در مسابقات خود امتیاز بیشتری کسب کند لازم به ذکر است که تیم فوتبالی آس میلان ایتالیا به تازگی اعلام کرده است که برای بهینه سازی عملکرد بازیکنانش از این روش درمانی استفاده میکند و حتی کارمندی که قصد دارد در محل کار استرس کمتری را تجربه کند میتواند از این روش مفید و کارآمد استفاده نماید و در مجموع همه ی افراد میتوانند از این روش درمانی استفاده کنند تا عملکرد بهینه تری از مغز خود دریافت نمایند.

آیا این روش درمانی عارضه دارد؟

تا کنون هیچ گونه گزارشی در این مورد نشده است تنها شاید در جلسات اول یا دوم بعضی از اشخاص کمی دچار سر درد شوند.

آیا علایم پس از اتمام دوره درمان بازمیگردند؟

مانند هر درمان دیگری کامل کردن دوره درمان در گرفتن نتیجه مطلوب و دلخواه شما تاثیری زیادی دارد و از آنجا که ما وقتی رانندگی را فرا میگیریم دیگر فراموش نمیکنیم نوروفیدبک هم در واقع نوعی مهارت به مغز ما می آموزد که دیگر فراموششان نخواهیم کرد.

چه تعداد جلسه برای پاسخ مطلوب لازم است؟

از آنجا که نوروفیدبک نوعی یادگیری است و آموختن هر مهارتی به توانایی های فردی ما باز میگردد تعداد جلسات بین افراد کمی متفاوت است و شدت اختلال هم در این موضوع نقش مهمی دارد طبق داده های برگرفته از تست نقشه مغزی میتوان به طور دقیق تری مشخص نمود که هر فرد چند جلسه برای گرفتن نتیجه از درمان نیاز دارد اما به طور معمول اکثریت افراد بین 30 تا 40 جلسه نتیجه دلخواه را از درمان خود خواهند گرفت.

مدت زمان هر جلسه چقدر است؟

مدت زمان هر جلسه نوروفیدبک بین 35 تا 45 دقیقه است که برای هر فرد با توجه به شرایطش و تست نقشه مغزی گرفته شده پروتکل جداگانه ای اجرا میشود .

بهترین مرکز نوروفیدبک در شیراز

تغییرات حاصل شده از نوروفیدبک از چه زمانی مشاهده میگردد؟

از آنجا که نوروفیدبک یک فرایند یادگیری است ما نباید انتظار مشاهده تغییرات را از جلسات اول داشته باشیم اما به طور معمول تغییرات حاصل شده از جلسه 10 الی 15 خود را نشان میدهند.

آیا با شروع درمان نوروفیدبک مصرف دارو را قطع کنیم؟

قطع دارو در دوره درمان نوروفیدبک باید با نظارت پزشک مربوطه صورت گیرد و بسته به شدت اختلال، در افراد متفاوت است اما برخی از افراد از جلسات دهم به بعد نیازی به مصرف دارو در خود نمیبینند که این موضوع در اشخاص مختلف متغیر است.

آیا نوروفیدبک یک درمان تضمینی است؟

به جرات میتوان گفت که در مورد هیچ بیماری یا اختلال پزشکی ، هیچ پزشکی نمیتواند تضمینی از درمان به شما بدهد و نتیجه مطلوب از درمان نوروفیدبک به عواملی مثل شدت اختلال شما، میزان انگیزه فرد برای دریافت بهبودی میزان توجه فرد و خانواده فرد به نکات گفته شده توسط درمانگر متغیر است اما با توجه به شواهد مراجعین رضایت مند و تحقیقات انجام شده میتوان گفت اگر شما واقعا قصد درمان اختلال خود را دارید نوروفیدبک میتواند روشی بسیار مفید و کار آمد باشد.

درصد نتیجه گیری از این روش درمانی چقدر است؟

طبق تحقیقات متعدد انجام شده در برخی اختلالات روانشناختی نظیر بیش فعالی و نقص توجه و تمرکز میزان اثر بخشی تا 80% گزارش شده است و در اختلالات دیگر هم با توجه شرایط افراد این عدد متغیر است و در اختلالات دیگر نظیر افسردگی، اضطراب ، اختلالات خواب ، وسواس ، اختلال اوتیسم ، اختلال در در یادگیری ،بیماری صرع یا تشنج و سر درد های میگرنی شما میتوانید با استفاده از راهکار هایی که درمانگر مربوطه به شما میدهد نظیر استفاده همزمان از برخی دارو ها یا روش های نوروتراپی دیگر مانند TDCS ، CES درصد نتیجه گیری خود را افزایش دهید.

هزینه نوروفیدبک چقدر است و آیا تحت پوشش بیمه های درمانی قرار دارد؟

بله درمان نوروفیدبک تحت پوشش اکثریت بیمه های درمانی از جمله بیمه های تکمیلی ، بانک ها ، نیروهای مسلح، طلایی آموزش و پرورش شرکت نفت و گاز … می باشد . و هزینه  نوروفیدبک در مرکز تخصصی مشاوره و نوروفیدبک اندیشه سلامت ما 480 هزار تومان است.

نوروفیدبک چگونه کار می کند؟

نوروفیدبک در واقع نوعی آموزش مغزی است که با بر آوررد دقیق و منظم امواج مغزی به مغز ما می آموزد که در هر موقعیتی باید چه واکنشی نشان دهد و در واقع به نوعی مغز ما انعطاف پذیر تر از گذشته خواهد شد و خود را با هر شرایطی هماهنگ میسازد بدون اینکه دچار اختلالی در امواج خود شود.

نوروفیدبک براساس شواهد و تحقیقات بالینی نشان می دهد که مغز در صورت داشتن اطلاعات صحیح کاملا قادر به تغییر خود است. در طول این درمان، سیستم ما 256 بار در ثانیه مغز ما را از طریق EEG کنترل کرده و عملکرد آن را ارزیابی می کند. براساس ارزیابی امواج مغزی ، آستانه هایی را تعیین می کند که مغز باید درون آنها بماند و به مرور زمان و تا پایان جلسات درمان مغز ما می آموزد که در آستانه های تعیین شده قرار بگیرد.

 وقتی مغز شما از این آستانه ها خارج شود، سیستم از طریق وقفه هایی در آهنگ صوتی و جریان ویدئو، به مغز شما در مورد موقعیت آن در طول موج های مختلف بازخورد می دهد. از آنجا که این وقفه ها با فعالیت خاص مغز هماهنگ می شوند، مغز شما می آموزد که نقاط را به هم متصل کند و به نوعی عملکرد مناسب را انجام دهد و امواج درستی را از خود ساطع نماید.

تشبیهی که بسیاری از افراد در درک نوروفیدبک مفید می دانند، تجربه ما در هنگام رانندگی است. وقتی رانندگی می کنیم، غالبا وقتی کمی بیش از حد به سمت راست حرکت می کنیم و لاستیک های ما از خط شانه عبور می کنند و صدای برخورد لاستیک را با شن و ماسه میشنویم با شنیدن این سر و صدا، طبیعتا به طور خودکار به سمت چپ حرکت می کنیم و به طور ناخودآگاه این عمل مفید توسط مغز ما صورت میگیرد.

این همان کاری است که نوروفیدبک برای مغز ما انجام می دهد. در واقع به مغز ما علامت می دهد، “تو اینجا هستی” و مغز ما به طور غریزی این اطلاعات را می گیرد و پاسخ می دهد ، ” من اینجا هستم و نباید جای دیگری باشم، و متناسب با آن سازگار می شود و بهترین عملکرد خود را انجام میدهد.

نوروفیدبک در شیراز

هفته ای چند جلسه برای درمان نوروفیدبک باید مراجعه کنیم؟

یک تشبیه مفید این است که تمرینات مغزی ما مشابه تمرین عضلات در باشگاه هستند رفتن به سالن بدنسازی . هفته ای یک بار مطمئنا تفاوتی در بدن شما ایجاد خواهد کرد اما اگر هفته ای دو الی چهار بار انجام شود نتایج را خیلی سریع تر متوجه خواهید شد. با تمام این گفته ها، ما خوشحال خواهیم شد که یک برنامه آموزشی مناسب برای شما طراحی کنیم.

بهترین مرکز نوروفیدبک در شیراز

انجام درمان نوروفیدبک به هیچ عنوان نباید نزد مشاور یا روانشناس صورت گیرد و حتما باید زیر نظر متخصص نوروتراپی انجام شود لازم به ذکر است گروه تخصصی مشاوره و نوروفیدبک اندیشه سلامت به عنوان بنیان گذار و همچنین اولین و مجهزترین مرکز نوروفیدبک در شیراز و جنوب کشور شناخته شده است که با بیش از یک دهه سابقه درخشان و با بهره گیری از کادری متخصص و با تجربه آماده ارائه خدمات با بالاترین کیفیت و استاندارد های روز دنیا به شما عزیزان میباشد.

کلام آخر 

از آنجا که نوروفیدبک مغز را به سمت عملکرد بهینه تربیت می کند، این روش برای طیف گسترده ای از افرادی که می خواهند عملکرد خود را در ورزش، محل کار، دانشگاه یا کیفیت زندگی عمومی افزایش دهند بسیار مفید است .

رزرو وقت از مرکز مشاوره و نوروفیدبک اندیشه سلامت

4.4/5 - (22 امتیاز)
به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *