مرکز تخصصی مشاوره و لورتا نوروفیدبک اندیشه سلامت

وسواس فکری

وسواس فکری عملی، علائم و بهترین راه های درمان آن

همواره، کلیه انسان ها از بدو تولد تا لحظه مرگ به دنبال آرامش روحی و روانی در خود می باشند و متاسفانه عوامل بسیاری هم در این راستا برای ذهن و فکر افراد مزاحمت ایجاد می کند که از رایج ترین آن ها می توان به مسئله وسواس اشاره کرد.
بهتر است بدانید که وسواس، منجر به ایجاد استرس و اضطراب و ناراحتی در افراد می شود و البته اغلب آن ها برای دیگران غیر منطقی یا حتی غیر معقول به شمار میآید؛ اما این دسته از تفکرات برای خود اشخاص بسیار آزار دهنده بوده و لازم است که در حداقل زمان ممکن، برای درمان و جلوگیری از این اختلال، اقدام نمایند چرا که با افزایش سن درمان این اختلال روز به روز سخت تر میشود .

قبل از اینکه به بهترین راه های درمان اختلال وسواس فکری و عملی بپردازیم بهتر است کمی با این اختلال آزار دهنده و علائم آن آشنایی پیدا کنیم.

وسواس فکری عملی چیست؟

به طور خلاصه می توان گفت که وسواس فکری و عملی از جمله اختلال های رایج در دسته اختلالات اضطرابی محسوب می شود که طبیعتا این دسته از افکار  در افراد وسواسی ، بسیار غیر قابل کنترل و غیر ارادی می باشند و فرد مبتلا خود را از رها کردن آن ها بسیار ضعیف و ناتوان میبیند.

وسواس فکری: محتوای این دسته از افکار ناخواسته و نگران کننده در ذهن افراد بسیار متنوع می باشد؛ به طور مثال ترس از آلوده شدن به میکروب‌ها، ابتلا به بیماری، مرور افکار ناراحت کننده و یا خشن، شک و تردید به طور مداوم، ترس از دست دادن دیگران و … از جمله تفکرات رایج و سمی در وسواس فکری است.
فراموش نکنید که وسواس فکری و یا همان OCD از جمله مشکلاتی هستند که به مرور زمان، پیشرفت بسیاری پیدا می کند و متاسفانه ادامه زندگی را برای افراد، دشوار می سازد پس حتما باید سریعا درمان شوند چرا که این افکار مثل ویروس رشد میکنند.

وسواس عملی: وسواس عملی، از جمله الگوهای رفتاری می باشد که انسان ها به طور مداوم و مکرر به آن می پردازند و همواره تمایل فرد برای انجام این دسته از اعمال، افزایش چشمگیری پیدا می کند.
به طور مثال فرد تمایل بسیاری به نظافت منزل و یا شست و شوی مدام دست‌های خود دارد و با انجام این فرایند به آرامش درونی دست پیدا می کند که این آرامش هرگز پایدار نخواهد بود؛ چرا که این افکار با مرور زمان افزایش پیدا کرده و در نهایت منجر به ایجاد استرس فراوانی در ذهن فرد خواهد شد.

درمان وسواس فکری و عملی در شیراز

علائم اختلال وسواس فکری و عملی

ایجاد و بروز هر گونه اختلال و بیماری با علائم و نشانه های بسیاری همراه می باشد که طبیعتا وسواس فکری و عملی هم از این موضوع مستثنی نمی باشند لازم به ذکر است علائم اختلال وسواس فکری عملی شباهت های زیادی به اختلال افسردگی و اضطراب هم دارند پس بهتر است برای تشخیص صحیح این اختلال از تست نقشه مغزی QEEG که بهترین روش تشخیصی اختلالات روانشناختی در دنیا میباشد بهره مند شوید، در ادامه به نشانه‌های این اختلال می پردازیم:

علائم اختلال وسواس فکری

 • ترس و واهمه از ایجاد آلودگی
 • ترس از تصادف و اقدامات خشن دیگران(مانند دزدی و تجاوز)
 • تشویش و ناراحتی از بی نظمی و عدم قرینگی در اشیاء اطراف
 • ترس از سوء رفتار جنسی
 • نگرانی از ابتلا به بیماری از قبیل سرطان، ایدز و …
 • ترس از دست دادن و مرگ عزیزان
 • کنترل مداوم فرزندان و اطرافیان خود
 • نگرانی از انجام عملکرد های حساس و خجالت آور در موقعیت های حساس از قبیل عروسی، مراسم ترحیم و …

 علائم اختلال وسواس عملی

 • شست و شوی بیش از حد دستان و یا استحمام مداوم
 • چک کردن قفل درب، شیر گاز و … به طور دائم
 • تکرار جملات خاص
 • شمارش اقلام و کلیه اجسام به طور مکرر
 • نظافت بیش از حد منزل و محیط
 • و هر کاری که فرد به طور مکرر انجام میدهد و باعث آزار خود و دیگران میشود
 • وسواس کندن موی سر، ابرو ، ریش و سبیل و …

چرا به وسواس فکری و عملی دچار می شویم؟

بسیاری از افراد به دنبال اطلاع از دلایل و علت های بیماری خود می باشند و به همین علت هم در ادامه قصد داریم تا به دلایل متعدد وسواس فکری عملی، اشاره کنیم:

 1.  علت ژنتیکی: متاسفانه، وراثت و ژنتیک از مهم ترین دلایل ابتلا به این بیماری آزار دهنده محسوب می شوند و البته پزشکان از آن به عنوان وسواس خانوادگی یاد می کنند؛ یعنی افراد با مشاهده برخی از رفتار های مداوم در خانواده از آن ها الگو برداری کرده و در نهایت این فرایند را در زندگی خود به اجرا در می‌آورند.
 2. علل خود ایمنی: لازم به ذکر است که عفونت های ناشی از استرپتوکوکی، منجر به ایجاد التهاب و البته اختلال در نحوه عملکرد سلول های عصبی مغز شده و این اختلال موجب وسواس های فکری عملی میگردد.
 3. علت رفتاری: تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به وسواس به علت ترس از موقعیت های خاص، به انجام برخی از عملکرد ها می پردازند که طبیعتا این فرایند در کاهش استرس آن ها بی تاثیر نخواهد بود.
 4. علت شناختی: لازم به ذکر است که همگان به افکار مزاحم و یا آزار دهنده دچار می شوند اما اکثریت افراد به راحتی میتوانند به افکار خود بی توجهی کرده و یا آن را رها کنند اما متاسفانه انجام این عملکرد برای افراد مبتلا به وسواس بسیار دشوار و حتی غیر ممکن، می باشد. فردی را تصور کنید که ترس و واهمه از دست دادن کودک خود را دارد و طبیعتا افراد عادی به آن بی توجهی می کنند، اما کسانی که به اختلال OCD دچار هستند، از عدم توجه به این افکار عاجز و ناتوان خواهند بود.
 5. عوامل محیطی: قرار گرفتن در محیط و یا موقعیت های استرس زا که بار منفی زیادی برای مغز ما دارند یکی از دلایل بارز ابتلا به وسواس فکری و عملی میباشند .
 6. علل نورولوژی: با پیشرفت علم و تکنولوژی، شاهد افزایش امکانات تصویر برداری از نواحی مختلف مغز می باشیم و بر هم خوردن تعادل مواد شیمایی در مغز، از قبیل سروتونین منجر به ایجاد وسواس فکری، عملی در افراد می شود که خوشبختانه  درمان هایی همچون نوروفیدبک و تحریک الکتریکی مغز tdcs میتوانند تعادل بین امواج مغزی و مواد شیمیایی را برقرار کنند.

وسواس فکری و عملی

بهترین راه های درمان وسواس فکری عملی چیست؟

متخصصان و پزشکان پیش از آغاز به درمان این اختلال، لازم است که به عوامل بسیاری از قبیل سن بیمار، سلامت جسمانی، میزان پیشرفت بیماری، مدت زمان بروز اختلال و… توجه نمایند و همچنین متخصصین نوروتراپی با انجام تست نقشه مغزی QEEG میتوانند به راحتی بهترین راه درمان را به شما معرفی کنند .

بدیهی است که بسیاری از افراد از اختلال و بیماری وسواس فکری عملی رنج می برند و به دنبال خداحافظی از آن می باشند که قطعا این فرایند بسیار حساس و دشوار محسوب می شود اما به کمک متخصصین مجرب امری شدنی است در ادامه قصد داریم تا به بهترین  روشها و راه های درمان اختلال وسواس فکری و عملی اشاره کنیم:

درمان شناختی و رفتاری:

پزشکان از این درمان به عنوان CBT یاد می کنند و خوشبختانه تا حدودی موثر است، درمان‌گر یا روانشناس در حین گفت و گو با بیمار خود، سعی در رفع و درمان این بیماری دارد.

درمان نوروفیدبک:

یکی از روش های درمان اختلال وسواس فکری و عملی روش درمانی نوروفیدبک میباشد از آنجا که اختلال و عدم تعادل در عملکرد امواج مغزی باعث ایجاد وسواس فکری عملی میگردد روش درمانی نوروفیدبک با تنظیم و بازسازی امواج مغزی و بدون هیچگونه عارضه جانبی میتواند اختلال وسواس فکری و عملی را به بهترین شکل ممکن درمان کند و بر خلاف دیگر درمان ها نوروفیدبک درمانی پایدار و همیشگی میباشد .

گروه درمانی:

در این نوع از درمان افراد مبتلا به وسواس توسط درمانگر در یک مکان جمع میشوند و به گفتگو و صحبت باهم میپردازند در این نوع درمان هدف کاهش اضطراب و انزوای فرد وسواسی میباشد که بسیار تاثیر گذار میباشد.

درمان روان پویشی:

از دیگر درمان های رایج می توان به روان پویشی، اشاره کرد که درمان‌گر به بیمار خود کمک می کند که ریشه و علت های این دسته از احساسات را در گذشته و یا کودکی آن فرد به خوبی بررسی کرده و در نهایت درمان و راهکار های موثر را با بررسی گذشته و ناخودآگاه فرد ارائه می نماید.

خانواده درمانی:

خانواده بیشترین تاثیر را بر روی افراد دارد در این روش درمانی با کمک از دو روش روان پویشی و درمان شناختی رفتاری درمانگر راهکار هایی مفید را به خانواده فرد مبتلا ارائه و آموزش میدهد تا در مواقع مختلف بتوانند بهترین واکنش را در مقابل افکار وسواسی وی از خود بروز دهند و به درمان او کمک کنند .

دارو درمانی:

لازم به ذکر است دارو درمانی تنها ممکن است مدتی کوتاه علائم را کاهش دهد و بعد از قطع دارو تمام علائم بازمیگردند و با توجه به عوارض جانبی مصرف دارو های موجود در بازار دارو درمانی روش مناسبی نمیباشد.

شوک درمانی:

همواره، متخصصان به دنبال روش های غیر تهاجمی و بی عارضه هستند و کمتر دیده شده از روش شوک درمانی برای درمان این اختلال استفاده کنند اما در موارد بسیار حاد شوک درمانی هم میتواند یکی از گزینه ها باشد اما لازم به ذکر است این روش درمانی میتواند عوارض و خطرات متعددی را به دنبال داشته باشد.

 

بهترین مرکز درمان اختلال وسواس فکری و عملی در شیراز 

یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در نتیجه گیری شما از درمان ، درمانگر متخصص و مجرب میباشد از آنجا که اختلال وسواس گاهی به سختی به درمان پاسخ میدهد لازم است حتما در جایی معتبر و نزد افرادی متخصص اقدام به درمان اختلال وسواس خود کنید لازم به ذکر است مرکز تخصصی مشاوره و نوروفیدبک اندیشه سلامت به عنوان اولین و مجهزترین مرکز مشاوره و نوروفیدبک در شیراز از سال 90 تا کنون با گرد آوری تیمی مجرب و همچنین با بهره گیری از بهترین دستگاه های نوروتراپی و علوم اعصاب دنیا در خدمت شما عزیزان بوده است پس اگر به دنبال بهترین راه درمان وسواس فکری و عملی هستید میتوانید روی کمک گروه تخصصی مرکز مشاوره و نوروفیدبک اندیشه سلامت حساب بازکنید.

 

5/5 - (1 امتیاز)
به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *