مرکز تخصصی مشاوره و لورتا نوروفیدبک اندیشه سلامت

تست شخصیت mmpi در شیراز

تست شخصیت MMPI در شیراز (کامل ترین نسخه)

 

تست شخصیت چندمرحله ای مینهسوتا یا MMPI یک آزمون روانشناختی است که ویژگی های شخصیتی و روانی افراد را ارزیابی میکند. هدف اصلی تست شخصیت MMPI آزمایش افراد قبل از استخدام ، ازدواج و همچنین افرادی است که مشکوک به داشتن مشکلات سلامت روان و اختلالات روانشناختی هستند. این تست همانند تست نقشه مغزی QEEG و تست پیش از ازدواج نئو، یکی از پرکاربردترین ابزارهای ارزیابی بالینی است که توسط متخصصان برای کمک به تشخیص افراد استفاده میشود.

تست شخصیت MMPI چیست و چقدر قابل استناد میباشد؟

تست شخصیت MMPI معمولاً توسط متخصصین اعصاب و روان برای ارزیابی و تشخیص اختلالات روانشناختی استفاده میشود، اما در زمینه های دیگر خارج از روانشناسی بالینی نیز مورد استفاده قرار گرفته است که در ادامه به آنها اشاره هخواهیم کرد. تست روانشناسی MMPI شامل یک فهرست از حدود پانصد سؤال درست و نادرست در مورد شخص است. پاسخهای فرد به متخصصان سلامت روان کمک میکند تا تشخیص دهند که آیا او علائم بیماری روانی یا اختلال شخصیتی دارد یا خیر.
برخی از سوالات برای نشان دادن احساس شما در مورد شرکت در آزمون طراحی شده اند. سؤالات دیگر برای نشان دادن واقعی بودن یا تلاش کمو بیش شما برای تأثیرگذاری عمدی در نتایج آزمون است. همچنین نتایج آزمایشهای بسیار که بر روی ابعاد مختلف این تست صورت گرفته است، نشان میدهد این آزمون شخصیتی بعد از تست نقشه مغزی QEEG بسیار موفق عمل کرده و نتایج به دست آمده از آن، در صورتی که فرد مورد آزمون در پاسخ دادن به سوالات صادق عمل کند، دقیق و قابل اعتماد میباشد.

هدف از انجام تست شخصیت MMPI چیست؟

تست‌ شخصیت MMPI برای کمک به تشخیص اختلالات سلامت روان استفاده می‌شود، اما بسیاری از متخصصان سلامت روان برای تشخیص، تنها به یک آزمون تکیه نمی‌کنند. متخصصان اطلاعات را از منابع زیادی از جمله تعامل با خود فرد، خانواده و اطرافیان جمع آوری کرده و به دست میآورند. بنابراین این تست شخصیت باید حتما در حضور یک متخصص انجام گرفته تا بتووان انتظار بهترین پاسخ دهی را از آن داشت.

اهمیت و مزایای تست شخصیت MMPI

از مهمترین مزایای تست شخصیت mmpi میتوان به معتبر و قابل استناد بودن آن اشاره کرد. امروزه، این تست شخصیت MMPI بعد از تست نقشه مغزی QEEG که کامل و دقیق ترین تست روانشناختی میباشد یکی از پرکاربردترین آزمایشات روان‌شناختی موجود در دنیا است چرا که توسط محققان بسیار مورد تحقیق قرار گرفته تا به نتایج دقیقی دست یابد. در طراحی سوالات این آزمون، پرسشهایی نیز وجود دارد که تشخیص دهد آیا فرد مورد آزمایش به اصطلاح سربالا جواب میدهد و یا قصد فریب دادن آزمون را دارد یا صادقانه پاسخ میدهد. در نتیجه mmpi یک ابزار ارزشمند در تشخیص و درمان اختلالات روانشناختیی به شمار میرود.

تست شخصیت mmpi

موارد مورد استفاده از تست شخصیت MMPI

این آزمون شخصیتی برای موارد زیادی کاربرد داشته که از میان آنها میتوان به…

 • تست برای مشاوره پیش از ازدواج
 • آزمونهای قبل از استخدام
 • تشخیص صلاحیت حضانت کودک و مشاوره خانواده
 • مشاوره رای مسائل و امور قضایی
 • تشخیص و انتخاب بهترین درمان
  اشاره نمود.

تفسیر تست شخصیت MMPI

تفسیر و توضیح نتایج آزمون شخصیتی مینهسوتا ، نیازمند تجربه و سواد بالایی در زمینه تست های روانشناسی میباشد. همچنین از آنجایی که برای تشخیص دقیق و درست اختلال در فرد مورد آزمایش باید موارد دیگری از جمله شرایط مختلفی نظیر اظهارات بالینی و… در نظر گرفته و بررسی شود، نتایج آزمون های روانشناسی میباست توسط یک متخصص روانشناس واجد شرایط که آموزش گستردهای در زمینه ی مربوطه داشته است، تفسیر شود. این تست توسط مقیاس های روانی و مقیاسهای بالینی توضیح داده میشود که در ادامه به تعریف و توضیح این مقیاس ها میپردازیم.

مقیاسهای روانی در تست شخصیت MMPI

در نظر گرفتن این مقیاس های روانی و بالینی برای امتیازدهی و نتیجه ی قابل استناد پیش از هرچیزی لازم است. زیرا مقیاس های روانی در واقع احتمال اینکه فرد مورد آزمون چقدر در انجام تست صادق بوده است را بررسی میکنند. این مورد تاثیر بسیار مهمی در تعیین نتیجه نهایی تست دارد زیرا اگر فرد سوالات را به دروغ پاسخ داده باشد و به طور عمدی قصد دست بردن در پاسخ واقعی آزمون خود داشته باشد، مقیاسهای روانی با تشخیص این موارد، نتیجه را گزارش میکنند.

مقیاسهای بالینی در تست شخصیت MMPI

سوالات در تست شخصیت MMPI برای یافتن موقعیت فرد در چند مقیاس مختلف سلامت روان طراحی شده اند، که هر مقیاس به یک الگو یا شرایط روانی متفاوت مربوط میشود، اما همپوشانی زیادی بین مقیاسها وجود دارد. به طور کلی، نمرات بسیار بالا ممکن است نشان دهنده یک اختلال روانشناختی باشد.

در ادامه توضیح مختصری در مورد آنچه که هر مقیاس بالینی ارزیابی میکند آورده شده است.

 • هیپوکندریازیس یا خودبیمارانگاری
  این مقیاس برای سنجش احتمال خودبیمارانگاری فرد طراحی شدهاست و در واقع این موضوع را بررسی میکند که آیا شخص بابت سلامت روان خود نگران و نامطمئن است یا خیر.
 •  افسردگی
  این مقیاس میزان نسبی احساس رضایت فرد نسبت به زندگی خود را بررسی میکند.
 • هیستری
  این مورد پاسخ و علائم فیزیکی شخص را به استرس و همچنین واکنش عاطفی او را به تحت فشار بودن، ارزیابی میکند.
 • انحراف اجتماعی
  با ارزیابی این مقیاس میتوان میزان انحراف اجتماعی و آسیب شناسی روانی فرد را بررسی نمود.
 •  پارانویا
  این مقیاس احتمالات پارانویا و افکاری چون سوظن نسبت به جامعه، تفکرات و تعصبات سفت و سخت و احساس آزار دیدن از سمت جامعه را میسنجد.
 • روانپریشی
  این مقیاس علائم اضطراب، افسردگی و اختلال وسواس فکری را بررسی میکند.
 •  اسکیزوفرنی
  سوالات طراحی شده برای این مقیاس، نشان میدهد آیا فرد مبتلا به اختلال اسکیزوفرنی بوده و یا احتمال ابتلای او در آینده چقدر خواهد بود.
 •  اختلال مانیا
  افراد دارای هیپومانیا، به صورت غیرعادی بسیار شادتر و پرانرژیتر از افراد معمولی هستند. این مقیاس در واقع با بررسی علائمی چون انرژی بیش از حد، گفتار سریع، توهمات و تکانشگری، میزان هیپومانیا یا شیدایی فرد را ارزیابی میکند.
 •  درونگرایی اجتماعی
  این مقیاس میزان میل به کناره گیری از تعاملات اجتماعی را در فرد بررسی میکند.در این مقیاس مواردی چون رقابت پذیری، شجاعت، انعطاف و قابل اعتماد بودن فرد مورد بررسی قرار میگیرد.

تست شخصیت mmpi چیست؟

 

تست شخصیت MMPI در شیراز

مرکز مشاوره و نوروفیدبک اندیشه سلامت به عنوان اولین و مجهزترین مرکز مشاوره و نوروفیدبک در شیراز با استفاده از جدیدترین و کامل ترین نسخه تست شخصیت MMPI یا مینهسوتا و با همکاری گروهی از  متخصصین مجرب و نام آشنا میتواند شما را از تشخیص تا درمان تمام اختلالات روانشناختی به بهترین نحو همراهی کند.

کلام آخر

MMPI یک آزمون کاملاً تحقیق شده و معتبر است که برای کمک به متخصصان در تشخیص اختلالات و شرایط سلامت روان طراحی شدهاست.این یک فهرست خود گزارشی است که درمقیاسهای مختلف مربوط به اختلالات سلامت روان، جایگاه فرد را تعیین میکند. این آزمون همچنین با استفاده از مقیاس‌های روانی، به متخصصان نشان میدهد که آیا به سؤالات دقیق و صادقانه پاسخ داده‌اید یا خیر. برای انجام این تست نیاز به هیچ آمادگی قبلی وجود ندارد. تنها کافی است تا حد امکان صادقانه به سوالات پاسخ دهید. همچنین اگر از احتمال تشخیص بیماری روانی نگرانید، این موضوع را در نظر داشته باشید که تست شخصیت MMPI تنها ابزاری است که متخصص و درمانگر برای تشخیص بهتر از آن کمک میگیرد و فقط به نتایج آن متکی نمیکند بهترین گزینه برای سنجش اختلالات روانشناختی تست نقشه مغزی QEEG بوده چرا که به هیچ عنوان امکان دور زدن در آن وجود ندارد و نتایجی بسیار دقیق و کامل را با توجه به امواج مغزی افراد ارائه میکند.

4.9/5 - (8 امتیاز)
به اشتراک بگذارید

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *